
Kiszámoltuk, hogy változik a béred a minimálbér növekedésével
Röviden: ha nem azon kevésbé szerencsések közé tartozol, akik eddig is a garantált bérminimumot kapták, akkor sehogy.
A kormány által bejelentett négy százalékos – a februári bevezetés miatt voltaképpen 3,6%-os – minimálbér-emelést nemcsak a Magyar Szakszervezeti Szövetség, de a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete, a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete és a Társadalombiztosítási Dolgozók Szakszervezete mellett a PDSZ sem tudja elfogadni. Az oktatásban sem hoz drámai változásokat ez a csekély emelés: elsősorban azoknak lesz ez minimális változás, akik eddig is a bérminimumnak megfelelő alapbért kapták az oktatásban végzett munkájukért.
Hogy miért nem emelkednek a bérek?
Ha azt vártad volna, hogy a bérminimum emelése egyben a fizetésed emelését is jelentené – ahogy az egy normális államban az állami munkavállalókkal meg kellene történjen – akkor csalódni fogsz. Az Orbán-kormány a mai napig nem hajlandó a mindenkori minimálbérhez kötni a közoktatásban dolgozók bérét – ezért nem változik a fizetésed. Ehelyett továbbra is a 2014-es minimálbérhez köti a bértábláink fizetéseit.
Ez az eljárás ilyen esetekben a leglátványosabb: amikor éppen emelkedik a minimálbér.
A fizetésed látványosan inflálódik tovább.
A csatolt táblázatból kiderül, hogy mennyi pénzre számíthatsz a minimálbéremelés után. Csak a sárgával jelölt juttatások változtak. A táblázat piros oszlopaiból az is kiderül, hogy a különböző fizetési fokozatokban mennyi lenne akkor a bér, ha az illetményszámítás továbbra is a minimálbérhez lenne kötve – azaz mennyi pénzt vesz el tőled az Orbán-kormány minden egyes hónapban azzal, hogy egyoldalúan felrúgta az általa megígért megállapodást.
Innen töltheted le a táblázatot:

Azaz a helyzet továbbra is változatlan: egy egyetemi végzettségű kezdő pedagógus fizetése sehol sincs egy kezdő buszvezetőjéhez, áruházi pénztároshoz, vagy kőműveséhez képest – a gázszerelőkről most nem is beszélve.
Az, hogy nem teljesen a bérminimum jár a bértábla nagy részének, annak a júliusban bevezetett ágazati pótléknak köszönhető, amit a kormány a mai napig fizetésemelésként próbál eladni. Ez azonban nevetségesen alacsony a zsebünkből minden hónapban kivett összeghez képest (lásd a piros oszlopokat!), továbbá – pótlékként – bármikor el is vehető tőlünk. A tavaly júliustól bevezetett szakmai ágazati pótlékkal együtt egy pályakezdő pedagógus annyit keres, mint egy szakmunkásbizonyítvánnyal rendelkező, nevelő-oktatómunkát közvetlenül segítő munkatárs.
Juhé! Ilyen sokat viszek majd haza, mint ami a táblázatban van?!
Hát nem.
Azoknak szól ez az utolsó bekezdés, akik nem teljesen magabiztosak a bérek világában. A táblázatban a bruttó bérek szerepelnek, azaz nem ezt viszed haza, hanem ennek a bruttó bérnek a járulékokkal, adókkal csökkentett részét, a nettó bért.
Akkor miért nem a nettót írjátok ide? – kérdezhetné valaki. Hát azért nem, mert a nettó bér kiszámítását egy sor személyes adat befolyásolja. Gyerekek száma, nem, lakás, autó, felhőkarcoló és életkor… azaz nem lehet mindenkire szabva kijelenteni, hogy ennyi és ennyi mindenkinek a bére.
Viszont te a táblázatból kikeresett bruttód alapján simán kiszámolhatod a nettódat egy bérkalkulátor segítségével. Kipróbálhatod például ezt, vagy ezt, vagy ezt is. És még egy sor másikat.
FRISSÍTÉS! TI KÉRDEZTÉTEK: HOGY LEHET, HOGY KEVESEBBET KAPOK ENNÉL? JOGOS EZ?
Még az is előfordulhat, sajnos, hogy a táblázatban megjelöltnél kevesebb pénzt kapsz – akár teljesen jogszabályszerűen. Azért, ha ilyesmit tapasztalsz, jó, ha tisztában vagy az okokkal – és a lehetőségeiddel.
Kezdjük azon, hogy hogy is áll össze az illetményed? Úgy, hogy van egy „vetítési alap”: ez régen a mindenkori minimálbér volt, és végzettségtől függően kapták a munkavállalók ennek egy meghatározott százalékát. Ezeket a százalékokat eredetileg úgy határozták meg, hogy az illetményalap 120%-át kapja a középfokú végzettségű (pl. óvodai dolgozó), 180%-át a főiskolai diplomás, 200%-át az egyetemi diplomával rendelkező. Ami nagyon szép dolog, csakhogy – ahogy az lenni szokott – nem az történt, hogy kihirdették, és onnantól mindenki így kapta a pénzét. De nem ám.
Először is kihirdették, hogy ezt a dolgot négy év alatt valósítják meg, azaz minden évben emeltek egy keveset – hogy aztán a végén, a negyedik évre kiderüljön, hogy az utolsó részletnek megfelelő emelést „differenciálásra” lehet használni. Azaz, vissza lehet tartani és megajándékozni vele az igazán jól teljesítő kollégát. Így alakultak ki a következő százalékok: 119.6%/174.5%/193.2%. A különbözet pedig ottmaradhat az intézményvezetőnél, hogy ő azzal a „pedagógus munkavégzése színvonalát, nyújtott munkateljesítményét” értékelje.
Nem túl gyakran, de azért előfordul, hogy ez a helyzet egyes elvetemültebb intézményeknél.
Ha ezt tapasztalod, akkor sem árt tisztában lenni egy-két fontos szabállyal. A vezető nem csaphatja le ezt a pénzt ukkmukkfukk; be kell tartsa az ezzel kapcsolatos szabályokat:
- Alapfeltétel, enélkül nem is történhet ilyesmi, hogy az intézményben működjön egy helyi, kompetenciaalapú teljesítményértékelő rendszer. Ha ilyen nincs, akkor nem lehet differenciálni sem jogszerűen.
- Ha van ilyen, és ez alapján alacsonyabb százalékkal számolják az illetményed, mindenképpen kérdezz rá, hogy ki kapta a magasabb bért, illetve kapott-e egyáltalán valaki ilyet? Ugyanis ez a pénz nem szabad felhasználású – csakis erre a célra használható fel. Ha valaki tehát nem kapott ilyet a munkvállalók közül, akkor baj van, mert jogszabályellenesen kapsz kevesebbet, mint ami járna.
- Sőt, ha kapnak is ilyet egyes kollégák, akkor is érdemes tudni, hogy ezeket a differenciálást célzó extra pénzeket csak akkor szabad kifizetni, amennyiben a már említett „kompetenciaalapú teljesítményértékelő rendszer” azt alátámasztja.
Azaz, ha azok közé tartozol, akiknek a pénzével az intézményvezető ilye szinten kreatívkodik, akkor érdemes ellenőrizni a fentieket.
Kezdd az új évet azzal, hogy megmutatod: változást akarsz! Lépj be a PDSZ-be!
Ha zavar, hogy a kormány azt ígér, amit akar, de teljesíteni csak neked kell, ha zavar, hogy milyen helyzetben van a szakmánk, akkor az alábbi űrlap kitöltésével csatlakozz a PDSZ-hez, és harcolj velünk! Havonta egy hamburgermenü áráért segítsd a munkánkat, és biztosítsd a hátteredet arra az esetre, ha téged is jogsértések érnének!