Felröppent a hír, hogy a pedagógusok immár nem közfeladatot ellátó személyek. Ez már nem igaz, de volt egy időszak, amikor a hihetetlen alacsony színvonalú törvényelőkészítő munka és elkapkodott jogalkotás miatt voltaképpen ez volt a helyzet. Röviden leírjuk, mi történt.
Hogyan került ki, majd vissza a törvénybe egy fontos mondat?
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvényben, azaz közismert rövidítése szerint a Btk. 459. § 12. pontjának j) alpontja szerint közfeladatot ellátó személy „a nemzeti köznevelésről szóló törvényben meghatározott esetben a pedagógus, valamint a nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazott, a szakképzésről szóló törvényben meghatározott esetben az oktató, továbbá a nemzeti felsőoktatásról szóló törvényben meghatározott esetben a felsőoktatási intézmény oktatója, tanára és tudományos kutatója„. A Btk. ez esetben tehát nem általában a munkaköröket határozta meg, amelyeknek betöltői közfeladatot ellátó személyeknek minősülnek, hanem azt mondta ki, hogy a köznevelési, ill. a szakképzési törvényben meghatározott esetben minősülnek ennek. Ahhoz tehát, hogy valaki közfeladatot ellátó személynek minősüljön, szükséges, hogy a fenti törvények erről rendelkezzenek.
Erről a nemzeti köznevelési törvény (Nkt.) rendelkezett is egészen 2023. december 31-éig. 2024. január 1-jétől ugyanis a köznevelésben történő alkalmazás feltételeiről szóló egész fejezet a 66. § (2) bekezdésével együtt hatályát vesztette, mert ez a téma átkerült a méltán bosszútörvénynek nevezett „pedagógusok új életpályájáról szóló törvény” címet viselő tákolmányba. Ebbe viszont nem emelték be a fenti rendelkezést, amely kimondta, hogy a pedagógus, valamint a nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazott az óvodai nevelőmunka, az iskolai és kollégiumi nevelő és oktató munka, valamint a pedagógiai szakszolgálat ellátása során a gyermekekkel, tanulókkal összefüggő tevékenységével kapcsolatban a Büntető Törvénykönyvről szóló törvény szempontjából közfeladatot ellátó személy.
Nem tudni, hogy szándékosan vagy puszta figyelmetlenségből történt-e mindez, de a lényegen nem változtat: mivel a közfeladatot ellátó személy-státusznak az a feltétele, hogy a köznevelési törvény határozza meg, hogy milyen esetekben érvényesül ez a fokozott büntetőjogi védelem, ez 2024. január 1-jétől megszűnt.
Márpedig annak, hogy a köznevelési intézményekben gyermekekkel, tanulókkal foglalkozók már nem közfeladatot ellátó személyek, nagyon rossz üzenete van!
Ezt nyilvánvalóan az oktatásirányítás felelősei is látták, és a hibát igyekeztek sutyiban orvosolni. Beterjesztettek egy salátatörvény-tervezetet, amelyet előzetesen szakbizottságként csak a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság tárgyalt, és abba került be az Nkt. módosításával ismét a fenti mondat, de immár a pedagógusok kötelezettségeit és jogait tartalmazó fejezetbe. Ennek elfogadásával és 2024. május 11-ei hatálybalépésével a pedagógusok, valamint nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottak az óvodai nevelőmunka, az iskolai és kollégiumi nevelő és oktató munka, valamint a pedagógiai szakszolgálat ellátása során a gyermekekkel, tanulókkal összefüggő tevékenységével kapcsolatban ismét közfeladatot ellátó személyeknek minősülnek az Nkt. 62. § (1) bekezdése értelmében.
Miért fontos, hogy a gyermekekkel, tanulókkal dolgozók közfeladatot ellátó személyeknek minősüljenek?
Köztudott, hogy a közfeladatot ellátó személyek fokozott büntetőjogi védelem alatt állnak, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy ugyan nem áll testőr mellettük, de aki közfeladatot ellátó személyt bántalmaz, sokkal súlyosabb büntetési tételekkel számolhat.
A Btk. 311. §-a alapján a 310. § szerint kell büntetni azokat, akik az ott meghatározott bűncselekményt közfeladatot ellátó személy ellen követik el. Így pl. bántalmazásért egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a közfeladatot ellátó személy elleni erőszakot csoportosan, fegyveresen vagy felfegyverkezve követik el.
Még egyszer tehát: a pedagógus, a NOKS-dolgozó
és az oktató közfeladatot ellátó személy!
Kérjük, ha még nem tetted meg, töltsd ki a kérdőívet: ITT, és maradjunk utána is kapcsolatban! Iratkozz fel hírlevelünkre!
Ha még nem tetted meg, csatlakozz a PDSZ-hez!
MERT ÍGY TUDUNK KÉPVISELNI ÉS MEGVÉDENI. NE FELEDD: EGYÜTT ERŐSEBBEK VAGYUNK!
KATTINTS A PDSZ MEGÚJULT HONLAPJÁRA!
Adód 1%-ával tudod támogatni a PDSZ által létrehozott alapítványt, amelynek segítségével sok száz olyan kollégának tudtunk eddig is anyagi segítséget nyújtani, akik munkabeszüntetésben vettek részt, és emiatt anyagi veszteséget szenvedtek volna el. Számítunk további támogatásotokra!