Az iskolakezdési támogatás jár! A kérelmet szeptember 30-áig kell benyújtani! – frissített tartalommal!

A 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 106. §-a alapján azoknak a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állóknak, akik megfelelnek a rendeleti előírásoknak, iskolakezdési támogatás jár! Vigyázat, csak azoknak, akik 2024. szeptember 30-áig benyújtják kérelmüket az igazgatónak!

Kiknek jár iskolakezdési támogatás?

Iskolakezdési támogatásra jogosult az a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló a köznevelésben vagy szakképzésben részt vevő, iskolai tanulmányokat folytató, saját háztartásban nevelt gyermekére tekintettel évente egy alkalommal, aki már 2024. szeptember 1-jén köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állt, jelenleg is fennálló jogviszonya van, és

  • a köznevelésben vagy szakképzésben részt vevő, iskolai tanulmányokat folytató, saját háztartásban nevelt gyermeke van,
  • vagy aki ilyen gyermeknek gyámja – kivéve a gyermekvédelmi gyámot -,
  • vagy a szülőnek, gyámnak közös háztartásban élő házastársa vagy élettársa, és

KÉRELMÉT 2024. SZEPTEMBER 30-ÁIG BENYÚJTJA AZ IGAZGATÓNAK. Aki e határidőig nem nyújta be kérelmét, nem jogosult iskolakezdési támogatásra!

Meddig jár iskolakezdési támogatás?

A 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 106. § (2) bekezdése szerint

a) a tanköteles gyermek tankötelessé válásának évétől annak az évnek a végéig jogosult, amelyben a gyermek tankötelezettsége megszűnik,
b) a tankötelezettségének megszűnését követően köznevelési intézményben, valamint szakképző intézményben tanulmányokat folytató gyermek, illetve személy esetében legkésőbb addig az évig jogosult, amelyben a gyermek, illetve személy a huszadik életévét, illetve a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult, de sajátos nevelési igényű tanuló esetében huszonharmadik életévét betölti.

A 16. életévet betöltött gyermek esetén a diákigazolvány másolatát csatolni kell.

Mennyi az iskolakezdési támogatás összege?

A 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 106. § (3) bekezdése szerint az iskolakezdési támogatás gyermekenkénti bruttó összege a tárgyév augusztus 1-jén érvényes havi minimálbér bruttó összegének 45%-a, azaz 120.060 forint. A megállapított támogatást a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló részére legkésőbb a tárgyév október utolsó napjáig kell folyósítani.

Hogyan kell benyújtani az iskolakezdési támogatás iránti kérelmet?

A kérelem benyújtható papíralapon – ekkor fontos a fénymásolatot érkeztetni, azaz az átvevővel – az átvétel dátumának feltüntetésével – aláíratni, de benyújtható e-mailen is. Ekkor célszerű beállítani, ha be tudjátok állítani a levelező rendszeretekben, hogy visszajelzést kapjatok. A kérelemnek nincs formai előírása. Az sem árt, ha a kérelmet eljuttatjátok a tankerületi központ igazgatójának is. Ez egy lehetséges levél:

Tisztelt Munkáltató!
Kérem, hogy szíveskedjék részemre a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 106. §-a alapján iskolakezdési támogatást folyósítani, mivel a rendeletben meghatározott feltételnek megfelelek. Az ehhez szükséges igazolásokat csatolom.
Saját háztartásomban élő, tanköteles gyermekem neve:
Születési ideje:
Tanulmányait itt folytatja:
Számlaszámom:
Számlakezelő pénzintézet:
Kérem, szíveskedjék kérelmem befogadásáról visszajelezést küldeni.
Kelt,
Üdvözlettel:

16. életévet betöltött gyermek esetén a diákigazolvány másolatát csatolni kell.

Visszadobták a kérelmemet, mit tegyek?

Kapjuk a visszajelzéseket, hogy a tankerületi központok elutasítják a kérelmeket, mondván, hogy a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 96. § (1) bekezdése szerint a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló részére a rendelet VII. fejezetében szabályozott pénzbeni és természetbeni juttatásokat – a két kivétellel, a pedagógusigazolvány és a munkába járás költségtérítésén kívül – a munkáltató mérlegelési jogkörében nyújthatja. Erre a „nyújthatja” szóra sikerült a tankerületi központi érvelést alapozni. Csakhogy a rendelet 106. § (1) bekezdésében egyértelműen kimondja, hogy ez a juttatás a rendeletben meghatározott feltételeknek megfelelő személyeknek JÁR. Erről lejjebb két ügyvédi véleményt is olvashattok, mindketten a PDSZ ügyvédei, akik megbízás esetén a tagokat bíróság előtt képviselik. Ezért is fontos a szakszervezeti tagság, tudniillik, ha nem adja meg a munkáltató, ami jár, akkor bírósághoz kell fordulni, és az nem egyszerű. Azonban fontos, hogy csak azokat tudjuk eredményesen képviselni a bíróságon, akik szeptember 30-áig benyújtják munkáltatójuknak a kérelmüket. – Frissítés: Az iskolakezdési támogatás szabályozása a végrehajtási rendeletben nem egyértelmű. Annak érdekében, hogy az mindenkit megillessen, és ne kelljen pert indítani a PDSZ és a PSZ levélben fordult Pintér Sándor miniszterhez és Maruzsa Zoltán államtitkárhoz.

Levélben fordult a PDSZ és a PSZ a miniszterhez és az államtitkárhoz az iskolakezdési támogatás kifizetése érdekében

Íme a levél:

dr. Pintér Sándor miniszter úr és

dr. Maruzsa Zoltán államtitkár úr részére

Belügyminisztérium

Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! 

Arra kérjük Önöket, szíveskedjenek intézkedni annak érdekében, hogy minden, a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 105. § (2) bekezdésében szereplő feltételnek megfelelő köznevelési foglalkoztatott számára rendelkezésre álljon a fenntartóknál a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 106. §-a szerinti iskolakezdési támogatás fedezete! 

Tagjainktól sorozatosan azt az információt kaptuk, hogy az igényeket a tankerületi központok visszautasítják fedezet hiányára hivatkozva. Kaptunk olyan visszajelzést is, hogy a munkáltató, ill. fenntartó a Vhr. 96. § (1) bekezdésére hivatkozva azzal az indoklással utasítja vissza a kérelmeket, hogy a kérelem elbírálása tekintetében a munkáltatónak mérlegelési jogköre van.

A munkáltató mérlegelési jogkörrel rendelkezik a gyermeknevelési támogatás nyújtása tárgyában, ám iskolakezdési támogatásra vonatkozó szabályok esetében, amelyeket a Vhr. 106. §-a tartalmazza, és amelynek (1) bekezdése szerint „a 105. § (2) bekezdésében szereplő feltételnek megfelelő köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló a köznevelésben vagy szakképzésben részt vevő, iskolai tanulmányokat folytató, saját háztartásban nevelt gyermekére tekintettel évente egy alkalommal kérelemre iskolakezdési támogatásra jogosult. A 16. életévet betöltött gyermek esetén a diákigazolvány másolatát csatolni kell.”, nem tartalmaz olyan rendelkezést, miszerint a munkáltatónak lenne mérlegelési jogköre a jogosultság megállapítása tárgyában és e tekintetben a gyermeknevelési támogatásról szóló 105. § (1) bekezdésére sem utal vissza. A Kormányrendelet ezen szakaszának értelmezése alapján – a 105. § (2) bekezdésében felsorolt feltételek fennállása esetén – a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló jogosult részesülni az iskolakezdési támogatásban. A 96. § (1) bekezdés értelmetlenné teszi az illetményen kívüli juttatásokról szóló teljes fejezetet, ha semmire nincs fedezet és nem is lesz, akkor az illetményen kívüli juttatások fejezete csak a foglalkoztatottak megtévesztését szolgálná. Mivel a 105. § külön is megismétli a munkáltató mérlegelési jogkörét, a 106 § azonban nem, így véleményünk szerint az iskolakezdési támogatás esetében a tankerületnek mérlegelésre nincs jogszabályi felhatalmazása, a feltételeknek megfelelő és a támogatást kérelmező köznevelési foglalkoztatott jogosult a támogatásra.

Kérjük, a jogalkotói szándékot tisztázni, és erre a fenntartók és a munkáltatók figyelmét felhívni szíveskedjenek. Kérjük továbbá, hogy az iskolakezdési támogatás folyósításhoz a szükséges pénzügyi fedezetet mindenképpen biztosítani szíveskedjenek, ellenkező esetben a Púétv. és végrehajtási rendelete teljesen hiteltelenné válik a foglalkoztatottak körében!

Nagy Erzsébet – PDSZ Totyik Tamás – PSZ

dr. Bródy János ügyvéd állásfoglalása

„A gyermeknevelési és iskolakezdési támogatás szabályait a pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény végrehajtásáról szóló 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet 105-106. § szabályozza.

A gyermeknevelési támogatásról a Kormányrendelet 105. §-a tartalmaz rendelkezéseket, amelynek (1) bekezdés alapján „a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló kérelemre évente egy alkalommal gyermekenként legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér felének megfelelő mértékű gyermeknevelési támogatásra jogosult, ha annak feltételei fennállnak, és azt a munkáltatója mérlegelési jogkörében megállapította. Ha a köznevelési foglalkoztatotti jogviszony év közben keletkezik vagy szűnik meg, a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló részére a támogatást időarányosan kell nyújtani.”

A fenti jogszabályi rendelkezés alapján valóban azt tartalmazza a szabályozás, hogy a munkáltató mérlegelési jogkörrel rendelkezik a gyermeknevelési támogatás nyújtása tárgyában, tehát a kérelem benyújtásának elbírálásakor a jogszabályi keretek között belátása szerint dönthet akár annak elutasításáról is.

Az iskolakezdési támogatásra vonatkozó szabályokat a Kormányrendelet 106. §-a tartalmazza, amelynek (1) bekezdése szerint „a 105. § (2) bekezdésében szereplő feltételnek megfelelő köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló a köznevelésben vagy szakképzésben részt vevő, iskolai tanulmányokat folytató, saját háztartásban nevelt gyermekére tekintettel évente egy alkalommal kérelemre iskolakezdési támogatásra jogosult. A 16. életévet betöltött gyermek esetén a diákigazolvány másolatát csatolni kell.”

A fenti támogatás vonatkozásában a jogszabály nem tartalmaz olyan rendelkezést, miszerint a munkáltatónak lenne mérlegelési jogköre a jogosultság megállapítása tárgyában és e tekintetben a gyermeknevelési támogatásról szóló 105. § (1) bekezdésére sem utal vissza, tehát a Kormányrendelet ezen szakaszának értelmezése alapján – a 105. § (2) bekezdésében felsorolt feltételek fennállása esetén – a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló jogosult részesülni az iskolakezdési támogatásban.

Fentiek alapján, jogi álláspontom szerint az iskolakezdési támogatás esetében a tankerületnek mérlegelésre nincs jogszabályi felhatalmazása, a feltételeknek megfelelő és a támogatást kérelmező köznevelési foglalkoztatott jogosult a támogatásra.”

Erre az álláspontra erősít rá a Magyar Államkincstár véleménye is, amely megjelent ITT, de a levelevet idézzük is:

MÁK állásfoglalás:

„Tisztelt ……………….!

Kérdéseire – a jogszabályok alapján és egyeztetve a Belügyminisztériummal – az alábbi tájékoztatást adom.

A pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény végrehajtásáról szóló 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet alapján

„49. Gyermeknevelési és iskolakezdési támogatás

105. § (1) A köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló kérelemre évente egy alkalommal gyermekenként legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér felének megfelelő mértékű gyermeknevelési támogatásra jogosult, ha annak feltételei fennállnak, és azt a munkáltatója mérlegelési jogkörében megállapította. Ha a köznevelési foglalkoztatotti jogviszony év közben keletkezik vagy szűnik meg, a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló részére a támogatást időarányosan kell nyújtani.”

Fentiek értelmében tehát a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló – a jogszabályi feltételek fennállása esetén – jogosult a kérdéses támogatásokra (azaz a jogszabályi feltételek fennállása esetén kötelezően jár részére).

A feltételeket a fenti jogszabály 105. § (2) bekezdése tartalmazza.

A köznevelés rendszerében erre önálló forrás nincsen.

A Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló 2023. évi LV. törvényben a Gyermeknevelési támogatás előirányzatát az alábbi helyen lehet megtalálni:
1. melléklet XV. Pénzügyminisztérium fejezet
26. Központi kezelésű előirányzatok cím
5. Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap alcím
1. Családi támogatások jogcím csoport
4. Gyermeknevelési támogatás jogcím
Felhívom figyelmét, hogy Igazgatóságunk álláspontja szakmai vélemény, amely jogi kötelező erővel nem rendelkezik, ezért arra bíróságon vagy más hatóság előtt megalapozottan hivatkozni nem lehet.

Kérem tájékoztatásom szíves elfogadását.

……………………..osztályvezető asszony megbízásából
Tisztelettel:

cid:[email protected]

Csaladbarat_hely_vedjegy_munkahely_WEB_2022_0620
csalad.hu/vedjegy
…………………………….
felülvizsgálati referens

……………………. Vármegyei Igazgatóság
Államháztartási Iroda
Felülvizsgálati és Ellenőrzési Osztály”

Annak érdekében, hogy képviselni tudjunk a bíróságon, fontos, hogy csatlakozz a PDSZ-hez!

ÉS NE FELEDD: EGYÜTT ERŐSEBBEK VAGYUNK!

KATTINTS A PDSZ MEGÚJULT HONLAPJÁRA! Ha tagunk vagy, és még nem állítottál be rendszeres tagdíjátutalást, itt tudsz meg erről minden fontos információt:

Kattints ide!





Hasonló cikkek