Újabb hatalmas siker a bíróságon túlmunka-ügyben!

A ki nem fizetett eseti helyettesítés megalapozza a rendkívüli lemondást!

A nedolgozzingyen.hu azzal a szándékkal jött létre évekkel ezelőtt, hogy minden pedagógust arra ösztönözzünk, hogy fizettesse ki az eseti helyettesítéseket és mindazokat a többletmunkákat, amelyeket intézményen kívül, jellemzően hétvégén végzett. Tapasztalatunk szerint az országban alig van olyan pedagógus-munkakörben dolgozó kolléga, akinek ne tartozna a munkáltatója 2013. szeptember 1. óta a többletórák ellenértékével. A PDSZ ügyvédje, dr. Nyitrai Károly nemrégiben jogerősen pert nyert rendkívüli lemondás ügyében, ami a ki nem fizetett eseti helyettesítésen alapult.

De mi az a rendkívüli lemondás?

A rendkívüli lemondás a közalkalmazotti törvény szerinti jogviszony-megszüntetési mód, aminek a megfelelője a státusztörvényben az azonnali hatályú lemondás. Ezzel a dolgozó akkor élhet, ha a munkáltató

a) a jogviszonyból eredő lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy

b) olyan magatartást tanúsít, amely a jogviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

Rendkívüli lemondás esetén a jogviszony azonnal megszűnik, nincs felmentési idő, viszont a munkáltatónak annyi távolléti díjat kell fizetni, amennyi a felmentési időre járna, továbbá DUPLA VÉGKIELÉGÍTÉST!

A bíróság jogerős ítéletében kimondta, hogy a négy napon belül elrendelt eseti helyettesítés ki nem fizetése megalapozta a rendkívüli lemondást!

Mivel a munkáltató a legtöbb ilyen esetben nem ismerte el a kötelezettségszegést, illetve, hogy rendkívüli lemondásra alapot adó gondatlan vagy szándékos mulasztást követett volna el azzal, hogy nem fizetett az eseti helyettesítésért és az intézményen kívüli programokon való részvételért (pl. kirándulások, versenyre kísérés), és nem fizette ki a rendkívüli lemondás bejelentése után a fenti összegeket, a pedagógus bírósághoz fordult. A bíróság jogerős ítéletében a pedagógusnak nemcsak a ki nem fizetett eseti helyettesítésekért járó, illetmény fölötti bérpótlékot ítélte meg, hanem a késedelmi kamatot is, és a felmentési időre járó távolléti díjat, valamint a dupla végkielégítést is.

Nézzük, ez ebben az ítéletben összegszerűen mennyi is:

Nem kis pénzről van tehát szó. A PDSZ több rendkívüli lemondásos ügyben képviseli kollégáinkat, amelyekben szintén a közeljövőben várhatóak ítéletek.

Miért érdekes számodra ez az ítélet?

Ez a másodfokon hozott, tehát jogerős ítélet azt mondja ki, hogy

  1. a 2023. december 31-éig, négy napon belül elrendelt eseti helyettesítés rendkívüli munkaidőnek minősül, és a munka törvénykönyve szerint munkanapokon az illetményen felül 50%-os bérpótlékkal fizetendő (a bérpótlékot úgy számoljuk ki, hogy az alapilletményt osztjuk 174-gyel);
  2. ki kell fizetni a négy napon belül elrendelt eseti helyettesítést akkor is, ha ezzel a kötött munkaidőd nem haladta meg a heti 32 órát;
  3. a munkaidő-nyilvántartás a munkáltató feladata, azért tehát nem érhet téged anyagi hátrány, ha nem tudod az összes elrendelt eseti helyettesítést a saját dokumentumaid alapján bizonyítani, és kérésedre a munkáltató azt nem bocsátja rendelkezésedre;
  4.  „nem jelent konkrét munkaidő-beosztást az adott pedagógus esetében az órarendben rögzített tanórái, egyéb foglalkozásai megtartására vonatkozó kötelezettség meghatározása mellett a nevelőtestületi üléseken általánosságban tett azon kijelentés, hogy a „lyukas” órákban felmerülhetnek eseti helyettesítési és egyéb feladatok”;
  5. ugyanakkor – vigyázat! – a bíróság ítélete alapján nem minősül a munkaidő-beosztás módosításának, ha elmaradt egy órád, és helyette másik osztályban vagy csoportban rendeltek el tanítást.

A 3 éves elévülési időn belül te is követelheted az eddig ki nem fizetett eseti helyettesítések után az illetményed felett járó, 50%-os bérpótlékot!

Mi változott 2024. január 1-jétől?

Ekkortól lépett hatályba a méltán bosszútörvénynek nevezett státusztörvény, hivatalos nevén a pedagógusok új életpályájától szóló törvénye. Eszerint már nem lehet alkalmazni a munka törvénykönyvében szabályozott munkaidő-beosztásra és annak módosítására, a munkaidő-beosztástól eltérő munkavégzés és a rendkívüli munkaidő, valamint annak díjazásának szabályait. A bosszútörvény munkaidő-beosztásra vonatkozó rendelkezései úgy néznek ki, mintha a jogalkotó maga elé tette volna az eddigi ítéleteket, és úgy csűrte-csavarta a szabályokat, hogy olyan jogcímen, ahogy addig lehetett, véletlenül se tudja a dolgozó az általa végzett többletmunka ellenértékét követelni.

Ezért fontos, hogy minél előbb lépj, mert minden nappal megrövidítenek, ugyanis a három évvel korábban történt eseti helyettesítés kifizetésének igényét a bíróságon keresztül már nem tudod érvényesíteni.

Mi a teendő, ha hozzá akarsz jutni a pénzedhez?

  1. Mindenekelőtt – ha még nem tetted meg – lépj be a PDSZ-be, mert mi tudunk hatékonyan képviselni a bíróság előtt! A belépésről szóló összes tudnivalót megtalálod ITT!
  2. Írd össze az összes, négy napon belül – a jogszabály szerint 96 órán belül – elrendelt eseti helyettesítések idejét, és ha lementetted az összes elrendelést igazoló e-mailt, vagy más dokumentumot (pl. a falra kitűzött helyettesítési rend), akkor add be az igazgatónak a követelésedet fizetési felszólítás formájában. A felszólításban szabj meg egy póthatáridőt (pl. 8 nap).
  3. Ha nincsenek meg az eseti helyettesítés elrendeléséről szóló levelek, üzenetek, kérd az igazgatót, hogy az eseti helyettesítéseidet gyűjtse ki.
  4. Ha az igazgató vagy a tankerületi központ nem hajlandó kiadni a munkaidő-beosztásod és az elrendelt eseti helyettesítések dokumentumait, figyelmeztesd arra, hogy a munkaidő-nyilvántartás a munkáltató feladata. Azzal, hogy nem bocsátja rendelkezésedre az eseti helyettesítéseid elrendelését igazoló adatokat, nem tud abban megakadályozni, hogy eredményesen perelj ezek kifizetése érdekében, mert majd a bíróság fogja ezeket bekérni. Amennyiben a munkáltató ezeket nem bocsátja rendelkezésre, úgy az ítéletben a foglalkoztatott állításait veszik alapul.
  5. Minél előbb kérj időpontot az ügyvédeinkhez – hathavi tagdíj befizetésével erre már jogod van –, hogy minél előbb adja be az ügyvéd a keresetet, ti. ez szakítja csak meg az elévülést.
  6. A kereset benyújtásához meg kell adni az ügyvédnek a megbízást, a többit már ő intézi.

Végül nézzük az ítélet főbb megállapításait – azoknak, akiket érdekelnek a részletek

A munkaidő-beosztásról:

A lyukasóráról:

Arról, hogy akkor is rendkívüli munkaidőnek minősül a négy napon belül elrendelt eseti helyettesítés, ha ezzel a kötött munkaidő nem haladta meg a heti 32 órát:

Arról, hogy nem minősül rendkívüli munkaidőnek, ha az elmaradt tanóra helyett másik tanóra megtartására köteleztek, ezt tehát ne számítsd be, mikor szeded össze az eseti helyettesítéseidet:

A teljes ítélet anonimizált változata a PDSZ-tagok számára elérhető.

A PDSZ jogsegélyszolgálatát a PDSZ tagok tagdíjából fedezzük. Ezért is fontos, hogy csatlakozz hozzánk, mert a csekély tagdíjad is hozzájárul ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk segíteni a bajban. De nemcsak ezért fontos a szakszervezeti tagság, hanem azért is, hogy helyben legyen lehetőségetek a szakszervezeti jogok gyakorlásán keresztül beleszólni döntésekbe, fellépni az érdeksértések ellen. Szakszervezeti csoportot már három tag is létrehozhat. Ha megválasztjátok képviselőiteket, csoportonként két fő munkajogi védelmet élvez. Ez ügyben is keressétek irodánkat, és tájékozódjatok a https://pdsz.hun!

Hasonló cikkek