A január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájk kiemelkedően fontos: ezzel demonstrálhatjuk, hogy mekkora tömeget tudunk mozgósítani március 16-ától, a határozatlan idejű sztrájk során. A munkabeszüntetéssel kapcsolatos teendőkkel fordul most hozzátok a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének Országos Választmánya.
Kedves Kolléga!
A 2022. január 31-én kezdődő sztrájkfolyamathoz történő csatlakozásra hívunk Téged és kollégáidat: pedagógusokat, nem pedagógus-munkakörben dolgozókat, szakszervezeti tagokat és szakszervezeten kívülieket egyaránt.
Bizonyára eljutott Hozzád az az információ, hogy a sztrájktárgyalások nem vezettek eredményre. A kormány nem biztosít a 10%-os pótlékemelésen kívül további béremelést, de a munkaterhelés csökkentésére vonatkozó követelést sem fogadta el.
Ezért, hogy a további tárgyalásokat befolyásoljuk, nem marad más, mint a végső kényszerítő eszköz, a munkabeszüntetés. A figyelmeztető sztrájk csak az első, szimbolikus lépés lesz.
Nagyon fontos, hogy országszerte, minden intézményben, együtt, egy időben adjunk hangot elégedetlenségünknek!
A sztrájkot a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a Pedagógusok Szakszervezetével együtt szervezi, ezért lehet, hogy ugyanazokat az anyagokat két helyről is megkapjátok.
Első lépésként alakítsátok meg a helyi sztrájkbizottságot!
Ha az intézményben több szakszervezet is működik, együtt alakítsatok sztrájkbizottságot, de ehhez nem szükséges a szakszervezeti tagság sem, bárki sztrájkolhat és részt vehet a helyi sztrájkbizottság munkájában. A helyi sztrájkbizottság intézi a munkabeszüntetéshez kapcsolódó feladatokat. Ehhez az alábbiakban mellékelünk számotokra segédleteket és nyomtatványokat. Minden mellékletet tanulmányozzatok át, és használjatok fel! Ebben találtok egy forgatókönyvet is. Ha kérdésetek van, forduljatok a [email protected] -n keresztül a PDSZ Országos Irodájához, vagy írjatok üzenetet a PDSZ Facebook-oldalán, vagy hívjátok a 06-1-214-5842-es telefonszámot!
A kormány már ettől a kétórás figyelmeztető sztájktól is tart, időhúzásra játszik, minden létező jogi eszközzel akadályokat emel.
A sztrájkjog gyakorlása azonban Magyarországon is alapjog, ráadásul a kezdetként bevetett kétórás figyelmeztető sztrájk esetén a két óra bér kiesése nem jelentős, és a biztosítási jogviszony folytonosságát sem veszélyezteti.
Együtt menni fog, de az is igaz, hogy csak együtt fog menni!
KÉSZÜLJETEK A SZTRÁJKRA!
a PDSZ Országos Választmánya
[frame]
Ha még nem tetted volna meg: mindenképpen csatlakozz a riadólánchoz! Ezen keresztül tájékoztatjuk a résztvevőket – nem csak a szervezőket – a sztrájk részleteiről! A csatlakozáshoz töltsd ki az alábbi űrlapot:
[/frame]
Tudnivalók a sztrájkról
MI a sztrájk? Mi a sztrájkjog? Milyen jogaik és kötelezettségeik vannak a sztrájkolóknak? Kik vehetnek részt a szervezésben? Mik a teendők a sztrájk előkészítése közben és milyen feladatokat kell ellátni a sztrájk során?
A január 31-i sztrájk forgatókönyve
Mik a pontos feladatok? Mik a határidők? A pontos menetrend a sztrájkot szervező szakszervezeti képviselők vagy személyek részére. FIGYELEM! Az itt szereplő dátumok NEM hattáridők, hanem egy javasolt forgatókönyv. Akár 28-án is alakíthattok sztrájkbizottságot, és megszervezhetitek a feladatokat. Az egyetlen fix határidő – természetesen – a sztrájk időpontja, az nem ajánlás.
FRISSÍTÉS: Egyetlen fontos szempont van csupán: a sztrájkolók várható létszámát igyekezzetek meghatározni még csütörtök délig, azt az intézményvezetőnek jelentsétek le, hogy ő is képes legyen ennek megfelelően felkészülni a gyermekfelügyeletre. A szülők kiértesítését is úgy végezzétek el, hogy legkésőbb pénteken visszajelezhessenek, igénylik-e a gyermekfelügyeletet hétfőn 8:00 és 10:00 óra között. (A dokumentumot ennek megfelelően frissítettük 22.01.24-én.)
A sztrájkkövetelések
Sztrájkköveteléseink is alakultak: a PDSZ összeállította a saját pontjait (a nyolc pont ebben a cikkben olvasható), a közös sztrájkbizottságban partnerével, a PSZ-szel egyeztetve kialakultak a közös megegyezésen alapuló követelések, aztán a realitások is – szó szerint – felülíratták a követeléseinket. Jelenleg a szakképzésre vonatkozó követelések beillesztésével kapcsolatban várjuk szakszervezeti partnerünk álláspontját (tehát igen, természetesen alakítsatok sztrájkbizottságot a szakképzésben is, mert amúgy a jelenlegi követelések egy része is értelmezhető rátok, de a konkrét szakképzési követelések is rövidesen következnek). A jelenleg érvényes követelések listája a következő (a legfrissebb módosítás legfelül):
A sztrájkbizottság megalakulásával kapcsolatos dokumentumok
Ezzel a dokumentummal a megalakuló sztrájkbizottság formailag felkéri a munkáltató képviselőjét (pl. intézményvezetőt) az egyeztető tárgyalások azonnali megkezdésére. Ez a dokumentum elmagyarázza, hogy mivel a sztrájkkövetelések országos szinten, Magyarország kormányának egyeztetésre kijelölt képviselőjével tárgyalandók meg, az sztrájkbizottság által kezdeményezett egyeztetés nem terjed ki a sztrájkkövetelésekre, ám a hatályos jogszabályok miatt kötelességük a sztrájktárgyalás megkezdése az intézmény sztrájk alatti működésének szabályozása, a szülők és a diákok tájékoztatása érdekében.
A dokumentumok eljuttathatók elektronikusan is!
A dokumentumban kifejti a sztrájkbizottság, hogy a sztrájkban résztvevők és részt nem vevők tájékoztatása céljából is szükségesnek tartják az munkáltató képviselőjével folytatott egyeztetést. Ez a dokumentum kifejezi azt is, hogy a sztrájk nem az intézményvezető és nem a munkáltató ellen irányul. Az intézményvezetőnek kell eljuttatni.
Mivel a közalkalmazotti (üzemi) tanács tagjai, illetve a közalkalmazotti képviselők nem vehetnek részt sztrájk szervezésében, illetve munkabeszüntetésben, a sztrájk szervezésének és lebonyolításának idejére fel kell függesszék tisztségüket. Erre szolgál az alábbi dokumentum. Az intézményvezetőnek kell eljuttatni.
Az alábbi két dokumentum a sztrájkban résztvevőkről szól.
Ezen a dokumentumon az intézmény alapadatai, a sztrájkszervezők elérhetőségei mellett a sztrájkban részt vevők számáról kell nyilatkozni, a sztrájkot megelőzően, majd azt követően. Az intézményvezetőnek kell eljuttatni, de erről küldjetek másolatot a [email protected] címre is:
Ez a dokumentum a sztrájkolókról szóló jelentés, ami két példányban készül el: egy példányt a sztrájkot megelőzően, egyet pedig azt követően kell leadni az intézményvezetőnek:
A sztrájkkal kapcsolatos tájékoztatások
A sztrájkkal, annak céljaival, körülményeivel kapcsolatos tájékoztatás egyrészt jogszabályi kötelességünk, másrészt elemi érdekünk: éppen ezért az alábbi szereplőket külön értesítjük.
Tájékoztató levél szülőknek:
Tájékoztató levél polgármestereknek (a polgármester címére kell eljuttatni, más teendő nincs vele):
Tájékoztató levél intézmények részére (intézményvezetőnek kell eljuttatni):
Tájékoztató levél tankerület-vezetők részére (a tankerületi igazgató címére kell eljuttatni):
Hogyan tud az a kolléga csatlakozni a sztrájkhoz, akinek a megadott időben nincs munkaideje? Délutános, aznap nincs órája?
Úgy tud sztrájkolni, hogy bemegy reggel sztrájkolni a kötetlen munkaideje terhére, ekkor ő is ugyanúgy sztrájkolónak minősül, csak ezt fel kell tüntetni a sztrájkolók névsoránál. Erről azt alábbi nyilatkozatot tudja kitölteni:
Megteheti azt is, hogy nem jön be sztrájkolni, hanem szolidaritási nyilatkozatot ír alá. Ehhez két nyilatkozatmintát mellékelünk. Ezt csoportosan írhatják alá azok a kollégáka, akik valamilyen okból (pl. rendkívüli szünet) nem tudnak jelen lenni az intézményben a sztrájk napján:
Az alábbi dokumentumot pedig egyénileg lehet kitölteni:
A sztrájkkal kapcsolatos eddigi információk
A sztrájkról részletesen írtunk a Ne dolgozz ingyen! hasábjain az elmúlt években. Az alábbiakban összeszedtük az eddigi anyagok egy nagy részét, ami ezzel a témával foglalkozott. A cikk végén megismerheted a január 31-i sztrájkkal kapcsolatos elégséges szolgáltatásokkal kapcsolatos ajánlatunkat is, amelyre a kormányzati tárgyalófél úgy sem tudott reagálni, hogy nem volt ellentétes az ő elvárásaival sem.
A PDSZ és a PSZ közös sztrájkbizottsága meglepve tapasztalta, hogy mekkora zavart okozott a január 31-én szerveződő sztrájk alatti, még elégséges szolgáltatásokkal kapcsolatos javaslatunk. A megzavarodott tárgyalópartnereken látszott, hogy a kormányoldal a saját kéréseibe sem tud beleegyezni, inkább egyeztetne a kormánnyal. Az alábbi javaslatot tettük a kormánynak az elégséges szolgáltatások vonatkozásában:
[frame]
Ha igazán szeretnél tenni, ITT az idő: MOST lépj be a PDSZ-be, hogy együtt harcolhassunk!
A munkavállalói jogainkat kemény harcokban tudjuk csak elérni, és kizárólag akkor, ha sokan álltok mögöttünk. Ha nem vagyunk elegen, nem lesz elegendő a fizetésünk, nem lesznek emberi munkakörülményeink – viszont lehet rettegni a munkahelyeken csöndben, behúzott farokkal.
Lépj be ma, itt:
[/frame]